Jak vybrat bivak a přístřešek?

Mějte při rybaření vždy jistotu střechy nad hlavou.

Díky rybářským bivakům či přístřeškům nemusíte skládat pruty při špatném počasí a můžete u vody v bezpečí přespat. Vyberte si ideální skrýš pro své rybářské výpravy.

Druhy

Rychlostany

Díky speciální napružené konstrukci se tyto stany rozloží prakticky ihned po vyjmutí z obalu a posléze je již stačí jen upevnit.

Deštníková konstrukce

Jednoduchý typ bivaků tvarem odpovídá deštníku, ale je uzpůsoben položení na zem, tudíž vytvoří částečné přístřeší. Některé modely disponují také rozložitelnými bočnicemi pro lepší ochranu. Vhodné jsou spíše jako základní ochrana před deštěm než k nocování, s výjimkou speciálních modelů, které je možné přetvořit v případě potřeby na jednoduchý stan.

Garážová konstrukce

Robustnější typ bivaků, jenž tvarem připomíná klasické stany, nicméně jejich čelní stranua lze částečně odejmout tak, aby je bylo možné používat i přes den při rybaření.

Další dělení

Bivaky lze dále rozdělit podle množství plášťů. Jednoplášťové modely se hodí spíše jako ochrana pro drobné nepřízně počasí během léta. Dvouplášťové konstrukce jsou pak schopné zadržovat vodu na vnějším plášti a vnitřní prostor udržet suchý.

U bivaků s podlážkou se rozlišuje, jestli je podlážka odnímatelná, či nikoli. Pokud ano, splňuje takový přístřešek zákon o bivakování u vodních ploch, jelikož se formálně nejedná o stan. 

deštník

Na co se zaměřit

Použití a požadavky

Výběr vhodného bivaku závisí především na jeho plánovaném využití. Zamyslete se také nad tím, kde budete bivak využívat a jaké zde bývají povětrnostní podmínky. S tím souvisí rovněž období – budete s bivakem jezdit rybařit jen za hezkého počasí, nebo se k vodě vydáte, i když se ochladí? Do méně hostinných podmínek je třeba sáhnout po robustnějších modelech se dvěma plášti, zatímco v případě rekreačního využití postačí jednoduché přístřešky. 

Dalším aspektem je, bude-li bivak využíván jen jako ochrana při nepřízni počasí nebo i k přespávání. Pokud platí druhá možnost, odpovězte si také na otázku, kolik v něm bude nocovat osob, a dle toho volte optimální kapacitu. Důležitá je rovněž četnost využití – čím častěji bivak budete využívat, tím více byste se měli zaměřit na jednoduchost jeho rozložení a složení.

Parametry

K nejdůležitějším parametrům se řadí hmotnost a rozměry, přičemž o nich je potřeba uvažovat ve složeném i rozloženém stavu. První jmenovaný je důležitý s ohledem na polohu vašich rybářských lokací a snadnost přístupu k nim – pokud tam lze dojet autem nebo dojít po pohodlné cestě, nemusíte se těmito aspekty příliš zabývat. Jestliže ale podnikáte náročnější výpravy, pak mohou být rozhodující i decimetry nebo stovky gramů. Rozměry po rozložení jsou oproti tomu důležité především ve vztahu ke kapacitě.

Nejlehčí jednoduché bivaky mohou klidně vážit okolo 2–3 kilogramů, robustnější kusy vhodné i do náročných podmínek se pak pohybují okolo 6–12 kilogramů a největší bivaky vhodné pro nocování více osob dosahují až 20 kg. I v případě hmotnosti platí, že čím méně budete bivak přenášet vlastní silou, o to méně důležitý parametr jde.

Obsah balení a příslušenství

V balení bivaků naleznete jak části nutné k jejich stavbě, tak i různé typy příslušenství. Základem jsou tyče, které drží konstrukci – u levnějších bivaků se většinou jedná o méně odolné laminátové, lepší modely nicméně nabídnou trvanlivější dural. Dále v balení můžete nalézt upevňovací kolíky, jež by měly být z kovu a co nejpevnější s ohledem na odolnost při zatloukání. Někteří výrobci vám je poskytnou jen v počtu nutném ke stavbě, jiní přidají i rezervní. 

Pokročilejší bivaky mohou obsahovat konstrukční prvky, jako jsou moskytiéry nebo větrací části, které jsou dle potřeby odnímatelné. S bivakem je proto nemusíte nosit vždy, čímž v případě potřeby ušetříte hmotnost. Totéž platí i pro náhradní plášť nacházející se v balení některých dražších bivaků, jenž přijde vhod v případě poškození toho původního. Někteří výrobci mohou také nabízet náhradní pláště zvlášť nebo alespoň jednoduché opravné sady k ošetření drobných protržení a jiných nešvarů.

Materiál a kvalita zpracování

K výrobě bivaků se využívají různé materiály. Jednodušší přístřešky využívají textilní látky, které většinou nenabídnou příliš velkou odolnost proti vodě ani protržení. Deštníkové modely jsou nejčastěji vyrobeny z trvanlivějšího nylonu, u stanů se kromě něj pak využívají také pevné a voděodolné plastové hmoty.

Výrobci přizpůsobují účelu rybaření i barevná provedení, která se tak ve většině případů pohybují v rozmezí zelené a hnědé, případně využívají maskáčový vzor. Účelem samozřejmě je, aby bivak v přírodě co nejlépe zapadl.

Kromě materiálu je zásadní i samotná kvalita provedení. Klíčem je kvalitní provedení švů, jež jsou zároveň podlepené tak, aby na ně nebyl vyvíjen příliš velký tlak a zároveň nepropouštěly vodu. Kvalitní konstrukční tyče nebo rám spolu s dobře umístěnými otvory na kolíky jsou pak rozhodující pro dobrou stabilitu, která je potřeba hlavně při větrném počasí. S podnebím pak souvisí také hodnota vodního sloupce vyjadřující míru promokavosti bivaku, jež se nejčastěji pohybuje v rozmezí 5–15 000 mm. Pokud očekáváte vystavení bivaku intenzivnějším dešťům, vyžadujte alespoň 10 000 mm.

Cena

Rozmezí cen je u bivaků relativně široké. Základní jednoplášťové modely převážně deštníkové konstrukce zakoupíte okolo 1 000 Kč. Celistvé bivaky pro jednu až dvě osoby s alespoň základní ochranou proti dešti hledejte v rozmezí 3 000–8 000 Kč a na nejkvalitnější bivaky pro více osob s rozsáhlým příslušenstvím si připravte částku mezi 10 000–20 000 Kč.

garáž

Funkce a možnosti

  • Předsíň - bivaky určené pro delší pobyt mohou kromě hlavního prostoru na ležení disponovat také předsíní. Prostor před vstupem do vnitřní části může být částečně či úplně zakrytý a vhodný je hlavně pro umístění různých mokrých či zašpiněných předmětů, které by vnitřek bivaku mohly znečistit či zvlhčit.

  • Větrání - pokud v bivaku hodláte nocovat, měl by být vybaven alespoň základní ventilací. Důsledkem nedostatečného větrání totiž může být i provlhnutí vnitřního prostoru. Větrací otvory mohou být umístěny v horní části bivaku, u větších konstrukcí pak i na bocích – důležité hlavně je, aby rozmístění podporovalo pasivní proudění vzduchu.

  • Moskytiéra - zejména v letním období je výskyt hmyzu u vody nepočitatelný. Pro klidný spánek proto rozhodně sáhněte po bivaku s moskytiérou, která vám umožní do bivaku vpouštět čerstvý vzduch a zároveň zabrání hmyzu, aby do něj vlétl.

  • Zimní přehoz - jedná se o vnější plášť, jenž se přidělá na základní konstrukci a upevní do země. Bivak tím získá lepší tepelnou izolaci i stabilitu, což v chladnějších obdobích rozhodně oceníte. Plášť přijde vhod i tehdy, jestliže vysvitne slunce, jelikož zabrání paprskům v dopadu na hlavní konstrukci a z toho plynoucí ztrátě barevnosti.

Údržba a skladování

Pokud se o bivak budete dobře starat, může vám sloužit i desítky let. Základem je stavět ho tak, aby jeho konstrukce nebyla ohrožena ostrými předměty v zemi nebo okolními stromy. Vyvarujte se, pokud možno, také umístění na sluneční světlo.

Pokud přece jen dojde k nějakému drobnému poškození, opravte jej co nejdříve, aby se trhlina časem nezvětšila. Když budete bivak skládat, je velice důležité, aby byl zcela suchý, v opačném případě totiž dojde k jeho zplesnivění. Po použití proto pláště co nejvíce rozložte na slunci nebo ve vyhřáté místnosti. Buďte také opatrní při vkládání do transportního pouzdra, abyste například konstrukčními tyčemi nenatrhli plášť.

Bivak byste měli uskladnit v místě s co nejnižší vlhkostí, mimo přímé sluneční světlo nebo jiný zdroj nadměrného tepla.